Boylan's Couper Named HM All-State

ROCKFORD - Boylan senior Zach Couper has received Honorable Mention All-State honors for class 4A by the Associated Press.

Couper averaged 23.2 points per game in leading the Titans to a 27-5 record and a 16-0 mark in the NIC-10.
He scored 50 points in one game against Auburn in December.

Following is the complete All-State list for 3A and 4A.

CLASS 3A FIRST TEAM
NAME, SCHOOL (HT., YR., POS.) POINTS
Ayo Dosunmu, Chicago Morgan Park (6-3, Jr., G) 105
Tim Finke, Champaign Central (6-6, Jr., G/F) 97
Yaakema Rose, Springfield Lanphier (5-9, Sr., G) 96
Marcus Garrett, Hillcrest (6-1, Sr., G) 53
Dazon Farris, Bloomington (6-2, Sr., G) 49
CLASS 3A SECOND TEAM
NAME, SCHOOL (HT., YR., POS.) POINTS
Zac Rzewnicki, Norridge Ridgewood (6-4, Sr., G) 43
Brett Czerak, Aurora Central Catholic (6-1, Sr., SF) 42
Jamal Nixon, Oak Park Fenwick (6-5, Sr., F) 40
Mike Volkening, Marengo (6-3, Sr., G) 38
Keondre Schumacher, Normal U-High (6-0, Sr., G) 32
CLASS 3A HONORABLE MENTION (20 TOTAL; IN ORDER OF POINTS)
NAME, SCHOOL (HT., YR., POS.) POINTS
Cardell McGee, Springfield Lanphier (6-2, Jr., G) 30; Thomas "Taco" Bell, Cahokia (6-5, Sr. F) 22;
Glen Abram, Rich Central (6-3, Sr., G) 19; Brandon McCombs, Jacksonville (6-7, Sr., C) 19; Armon
Brummett, Decatur MacArthur (6-4, Jr., G) 17; Dawson Berry, Centralia (6-4, Sr., F) 16; Brady Hays,
Jacksonville (6-4, Sr., G/F) 13; Charlie Bair, Glenbard South (6-6, Sr., F) 12; Aundrae Williams,
Springfield Lanphier (6-1, Sr., PG) 12; Chris Payton, Bloomington (6-6, Soph., F) 11; JaVon Williams,
Centralia (6-2, Jr., F) 11; Grant Wolfe, Effingham (6-0, Sr., G) 11; Ryan Altenberger, Morton (5-9, Sr.,
G) 9; Blaine Bayer, Richmond-Burton (5-9, Sr., G) 9; Derek Oxford, Benton (6-0, Sr., G) 9; Zach
Toussaint, Johnsburg (6-0, Soph., G) 9; Devin Whitelow, Washington (5-10, Sr., PG) 9; Joe LaShonse,
Mendota (6-0, Sr., G) 6; Trevyon Williams, Springfield Southeast (6-0, Sr., PG) 6; Austin Wills, Benton
(6-1, Sr., G)

CLASS 4A FIRST TEAM
NAME, SCHOOL (HT., YR., POS.) POINTS
Mark Smith, Edwardsville (6-5, Sr., G) 84
Nana Akenten, Bolingbrook (6-6, Sr., SG) 80
Nojel Eastern, Evanston (6-6, Sr., PG) 77
Evan Gilyard, Chicago Simeon (5-10, Sr., G) 60
Jeremiah Tilmon, East St. Louis (6-10, Sr., F) 59*
Jordan Goodwin, Belleville Althoff (6-4, Sr., G) 59*
CLASS 4A SECOND TEAM
NAME, SCHOOL (HT., YR., POS.) POINTS
Javon Pickett, Belleville East (6-4, Sr., G) 49
Tray Buchanan, United Township (6-1, Sr., G) 42
Cameron Krutwig, Algonquin Jacobs (6-9, Sr., C/F) 42
Justin Smith, Lincolnshire Stevenson (6-7, Sr., F) 40
Tai Bibbs, West Chicago (6-3, Sr., G) 40
CLASS 4A HONORABLE MENTION (13 TOTAL; IN ORDER OF POINTS)
NAME, SCHOOL (HT., YR., POS.) POINTS
Teyvion Kirk, Joliet West (6-3, Sr., G) 36; A.J. Epenesa, Edwardsville (6-6, Sr., C) 32; Lucas
Williamson, Chicago Whitney Young (6-4, Sr., G/F) 31; Zach Couper, Rockford Boylan (6-4, Sr., F)
30; Alonzo Verge, Harvey Thornton (6-3, Sr., G) 23; E.J. Liddell, Belleville West (6-7, Soph., G) 18;
Kendle Moore, Danville (6-0, Jr., PG) 18; Elijah Joiner, Chicago Curie (6-3, Sr., G) 12; Francis Okoro,
Normal West (6-9, Soph., F/C) 12; Deonte Billups, Moline (6-2, Soph., SG) 9; Trevian Bell, Joliet West
(6-5, Sr., F) 6; Malik Binns, Bolingbrook (6-5, Sr., F) 6; Marco Pettinao, Lincoln-Way West (6-2, Sr.,
G) 6.


More Stories

Don't Miss

Latest News

Video Center