Hononegah boys win Jefferson sectional swim meet

Sports

It was a full house at Jefferson High School, where the boys sectional swim meet took place on Saturday.
Junior Jack Wike qualified for state in the 100-yard freestyle and 200-yard individual medley. He also joins teammates, Michael Garland (Fr.), Reiley Austin (Fr.), and Calvin Sandefer (So.) who are headed to state for the 200-yard medley relay.
Belvidere North’s senior Devin Green is also headed to state for a handful of events, including the 200-yard freestyle and the 200-yard and 400-yard freestyle relays with teammates, Daniel Golonka (So.), Oryi Tucker (Jr.), and Daryl Kay (Sr.).
Rockford Christian’s sophomore Cameron Poole also qualified for three state events for athletes with disabilities – 50-yard, 100-yard, and 200-yard freestyle.
Below is a full list of the results:


 Team scores
1     Rockton (Hononegah)     229
2     Sterling (H.S.)     200
3     Belvidere (North)     151
4     Rockford (Boylan Catholic)     144
5     Byron     137
6     Machesney Park (Harlem)     129
7     Rockford (Guilford)     128
8     Freeport (H.S.)     111
9     Rockford (Auburn)     77
10     Rockford (R. Christian)     53
11     Rockford (East)     24
12     Rockford (Jefferson)     6

200-Yard Medley Relay    
Sterling (H.S.)     1     1:37.85
Jack Wike (Jr.), Michael Garland (Fr.), Reiley Austin (Fr.), Calvin Sandefer (So.)

200-Yard Freestyle Relay    
Belvidere (North)     1     1:29.43
Devin Green (Sr.), Daniel Golonka (So.), Oryi Tucker (Jr.), Daryl Kay (Sr.)
Rockton (Hononegah)     1     1:29.43
Zain Miles (So.), Jacob McCabe (Sr.), Lucas Hale (Jr.), Camden Leonard (Sr.)

400-Yard Freestyle Relay        
Belvidere (North)     1     3:16.29
Devin Green (Sr.), Daniel Golonka (So.), Oryi Tucker (Jr.), Daryl Kay (Sr.)
    
200-Yard Freestyle
Devin Green (Sr.)     Belvidere (North)     1     1:44.42

200-Yard Individual Medley
Jack Wike (Jr.)     Sterling (H.S.)     1     1:55.54

50-Yard Freestyle
Calvin Sandefer (So.)     Sterling (H.S.)     1     21.55
Camden Leonard (Sr.)     Rockton (Hononegah)     2     21.76

Diving
Daniel Rebban (Sr.)     Rockton (Hononegah)     1     348.40
Brayden Wolf (Sr.)     Sterling (H.S.)     2     347.85

100-Yard Butterfly
Reiley Austin (Fr.)     Sterling (H.S.)     1     53.86

100-Yard Freestyle
Jack Wike (Jr.)     Sterling (H.S.)     1     46.46
Camden Leonard (Sr.)     Rockton (Hononegah)     2     46.89
Calvin Sandefer (So.)     Sterling (H.S.)     3     47.67

500-Yard Freestyle
Carson Faley (Fr.)     Byron     1     4:53.78

100-Yard Backstroke
Reiley Austin (Fr.)     Sterling (H.S.)     1     53.76

100-Yard Breaststroke
Treighton Hoang (Sr.)     Rockford (Guilford)     1     1:00.93

200-Yard Freestyle for Athletes with Disabilities
Cameron Poole (So.)     Rockford (R. Christian)     1     3:00.31

50-Yard Freestyle for Athletes with Disabilities
Cameron Poole (So.)     Rockford (R. Christian)     1     38.22

100-Yard Freestyle for Athletes with Disabilities
Cameron Poole (So.)     Rockford (R. Christian)     1     1:24.91

Copyright 2019 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Latest Sports Video

Untitled Document

Days

Hours

Minutes

Seconds

2019 Cubs Schedule on MyNetTV

Trending Stories